33rd YVAA Cross Country Championships
Graves Park, Sheffield - 6th Feb 2010
Race 1 - 5km - Veteran Women Over 35 & Men Over 70
Pos No Name Club Time Cat CP Team Cat
--------------------------------------------------------------------------------
1 353 HELEN BERRY ........... HOLMFIRTH HARRIERS 20:09 F35 1 F35-44
2 354 KATH FARQUHAR ......... HOLMFIRTH HARRIERS 20:22 F40 1 F35-44
3 350 SUE BECCONSALL .......... BINGLEY HARRIERS 20:32 F50 1 F45+
4 348 ALISON RAW .............. BINGLEY HARRIERS 20:39 F45 1 F45+
5 349 ANDREA DENNISON ......... BINGLEY HARRIERS 20:42 F45 2 F45+
6 367 PIPPA WILKIE ................. HALLAMSHIRE 20:45 F40 2 F35-44
7 368 DAWN GIBBS .................. CITY OF YORK 21:08 F50 2 F45+
8 330 DEBORAH RICHARDS ....... SHEFFIELD RUNNERS 21:10 F35 2 F35-44
9 324 ELAINE STOREY ............ CITY OF HULL AC 21:11 F35 3 F35-44
10 342 LESLEY LEGGETT ..... DENBY DALE TRAVELLERS 21:17 F50 3 F35-44
11 356 DAWN BROOME ........... HOLMFIRTH HARRIERS 21:56 F45 3 F35-44
12 8 FRED GIBBS .............. BINGLEY HARRIERS 22:02 M70 1 M70+
13 323 NICKY MOORE .............. CITY OF HULL AC 22:06 F35 4 F35-44
14 357 LESLEY EWART .......... HOLMFIRTH HARRIERS 22:24 F55 1 F45+
15 355 PAULA GOULD ........... HOLMFIRTH HARRIERS 22:50 F35 5 F35-44
16 351 MARISOL CARRERA VIVAR ... BINGLEY HARRIERS 22:59 F40 3 F35-44
17 321 FIONA ROBINSON ........... CITY OF HULL AC 23:14 F40 4 F35-44
18 155 PETER COVEY ............. BINGLEY HARRIERS 23:39 M70 2 M70+
19 340 KERRY STORRAR ................ BARNSLEY AC 23:40 F35 6 F35-44
20 341 JAN YATES .......... DENBY DALE TRAVELLERS 23:54 F45 4 F35-44
21 358 KAREN SINKINSON ....... HOLMFIRTH HARRIERS 24:05 F45 5 F45+
22 352 BARBARA RUSLING ................... MALTBY 24:14 F45 6 F45+
23 344 JOANNE WARBOYS-HODGSON .. DENBY DALE TRAVE 24:15 F35 7 F35-44
24 310 DENISE JOHNSON ........... BAILDON RUNNERS 24:16 F50 4 F45+
25 331 JACKY SMITH ............ SHEFFIELD RUNNERS 24:28 F55 2 F35-44
26 336 ANN DALE ................ WETHERBY RUNNERS 24:30 F35 8 F35-44
27 360 JAYNE ALLEN ........... ROTHERHAM HARRIERS 24:35 F40 5 F35-44
28 315 LINDA WESTLAKE ............... BARNSLEY AC 24:41 F50 5 F45+
29 359 JEAN SHOTTER .......... HOLMFIRTH HARRIERS 25:32 F45 7 F45+
30 328 CAROL BEATTIE ........ STEEL CITY STRIDERS 25:42 F55 3 F45+
31 364 SHARON BURTON ......... ROTHERHAM HARRIERS 25:54 F45 8 F45+
32 154 JOHN SMITHURST .......... BINGLEY HARRIERS 25:56 M70 3 M70+
33 338 ALISON MALORIE-LEWIS .... WETHERBY RUNNERS 26:05 F35 9 F35-44
34 365 GILLIAN TAYLOR ........ ROTHERHAM HARRIERS 27:13 F55 4 F45+
35 314 DENISE RAMSDEN ......... ROTHWELL HARRIERS 27:48 F40 6 F35-44
36 311 SUSAN COATES ............. BAILDON RUNNERS 27:52 F60 1 F45+
37 316 MARION HARRISON .............. BARNSLEY AC 27:54 F55 5 F45+
38 337 CATHY MOORES ............ WETHERBY RUNNERS 27:57 F55 6 F45+
39 309 KATH ROBERTSHAW ................. OTLEY AC 28:25 F65 1 F45+
40 332 BEV BAKER .............. SHEFFIELD RUNNERS 29:04 F40 7 F35-44
41 41 FRANK HARRISON ........... CITY OF HULL AC 29:18 M70 4 M70+
42 313 CAROLYN HARGREAVES ....... BAILDON RUNNERS 29:33 F50 6 F45+
43 312 LIZ BOOTHMAN ............. BAILDON RUNNERS 31:19 F60 2 F45+
44 345 HETTA MORATH .................... ABBEY RR 31:31 F65 2 F45+
45 170 STUART ANDERSON ....... WAKEFIELD DIST. H. 40:06 M70 5 M70+
Category Winners
F35
---
1 1 HELEN BERRY HOLMFIRTH HARRIERS 20:09
2 8 DEBORAH RICHARDS SHEFFIELD RUNNERS 21:10
3 9 ELAINE STOREY CITY OF HULL AC 21:11
F40
---
1 2 KATH FARQUHAR HOLMFIRTH HARRIERS 20:22
2 6 PIPPA WILKIE HALLAMSHIRE 20:45
3 16 MARISOL CARRERA VIVAR BINGLEY HARRIERS 22:59
F45
---
1 4 ALISON RAW BINGLEY HARRIERS 20:39
2 5 ANDREA DENNISON BINGLEY HARRIERS 20:42
3 11 DAWN BROOME HOLMFIRTH HARRIERS 21:56
F50
---
1 3 SUE BECCONSALL BINGLEY HARRIERS 20:32
2 7 DAWN GIBBS CITY OF YORK 21:08
3 10 LESLEY LEGGETT DENBY DALE TRAVELLERS 21:17
F55
---
1 14 LESLEY EWART HOLMFIRTH HARRIERS 22:24
2 25 JACKY SMITH SHEFFIELD RUNNERS 24:28
3 30 CAROL BEATTIE STEEL CITY STRIDERS 25:42
F60
---
1 36 SUSAN COATES BAILDON RUNNERS 27:52
2 43 LIZ BOOTHMAN BAILDON RUNNERS 31:19
F65
---
1 39 KATH ROBERTSHAW OTLEY AC 28:25
2 44 HETTA MORATH ABBEY RR 31:31
M70
---
1 12 FRED GIBBS BINGLEY HARRIERS 22:02
2 18 PETER COVEY BINGLEY HARRIERS 23:39
3 32 JOHN SMITHURST BINGLEY HARRIERS 25:56
Team Results
F35-44 TEAM RESULT (3 TO SCORE)
===============================
Pos Club Tot Team Members
1 HOLMFIRTH HARRIERS 14 1 H.BERRY, 2 K.FARQUHAR, 11 D.BROOME
2 CITY OF HULL AC 39 9 E.STOREY, 13 N.MOORE, 17 F.ROBINSON
3 DENBY DALE TRAVELLER 53 10 L.LEGGETT, 20 J.YATES, 23 J.WARBOYS-HODGSON
4 SHEFFIELD RUNNERS 73 8 D.RICHARDS, 25 J.SMITH, 40 B.BAKER
F45+ TEAM RESULT (3 TO SCORE)
=============================
Pos Club Tot Team Members
1 BINGLEY HARRIERS 12 3 S.BECCONSALL, 4 A.RAW, 5 A.DENNISON
2 HOLMFIRTH HARRIERS 64 14 L.EWART, 21 K.SINKINSON, 29 J.SHOTTER
3 BAILDON RUNNERS 102 24 D.JOHNSON, 36 S.COATES, 42 C.HARGREAVES
M70+ TEAM RESULT (3 TO SCORE)
=============================
Pos Club Tot Team Members
1 BINGLEY HARRIERS 62 12 F.GIBBS, 18 P.COVEY, 32 J.SMITHURST